In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

2013-11-27

Jesień i zima to bardzo ważne pory roku w cyklu życiowym ryb łososiowatych. Jest to dobry moment do obserwacji ich tarła. Na naszym facebookowym profilu można obejrzeć FILM dokumentujący efektowne zachowania tych ryb. Rodzina  Łososiowatych (Salmonidae) dzieli się na 2, bardzo podobne do siebie, gatunki – trocie i o wiele rzadziej występujące łososie. Dla laików są one trudne do rozróżnienia.  Są to ryby zimnolubne, które pojawiły się na terenach obecnej Polski zaraz po ustąpieniu lodowca i wykształceniu się jednego z pierwszych stadiów późniejszego Bałtyku. Dorosłe osobniki żyją w morzu i po około trzech latach przebywania w nim wchodzą do rzek, w których przyszły na świat. Celem wędrówki jest odbycie tarła.

Tarło odbywa się w bystrych rzekach i potokach w miesiącach jesienno-zimowych, gdy temperatura wody jest odpowiednio niska. Wędrówka ta okupiona jest wieloma niebezpieczeństwami i dużym wysiłkiem. Młode osobniki wykluwają się po kilkumiesięcznym okresie dojrzewania w żwirowych gniazdach usypanych przez „rodziców”. Po wykluciu młode do 3 roku życia przebywają w wodzie słodkiej, gdzie przechodząc kolejne stadia rozwoju przygotowują się do życia w słonym, morskim środowisku, do którego ostatecznie spłyną.

Obecnie, wskutek coraz większego zanieczyszczenia wód, przegradzania biegu rzek szeregiem spiętrzeń oraz działań kłusowników, ryby te występują coraz rzadziej. Dostępne w sklepach łososie pochodzą najczęściej z hodowli. Dziko żyjące populacje tych ryb należą aktualnie w Polsce do rzadkości, choć towarzyszyły ludziom na tych terenach od początku ich dziejów, dlatego należy się im odpowiednia ochrona.

Designed by GRYFKOMP